Jest to impreza sportowa o charakterze międzynarodowym organizowana co 4 lata. Tradycja igrzysk wywodzi się z czasów starożytnych. W Olimpii w roku 776 p.n.e. odbyły się one po raz pierwszy ku czci boga Zeusa. Ówczesne przepisy pozwalały na uczestnictwo w zawodach tylko mężczyznom, tylko oni mogli walczyć o zwycięstwo. Nagrodą dla najlepszych był wieniec wykonany z gałązek oliwnych, w późniejszych czasach były nagrody pieniężne. W czasie igrzysk zawieszano wszelkie działania wojenne, nie wykonywano kar śmierci, wstrzymywano również wszelkie spory i sprawy sądowe. Ogłaszany był tzw. pokój boży. Symbolem Olimpiady był święty ogień rozpalany w świątyni olimpijskiej, następnie przekazywano go biegaczom, którzy musieli go dostarczyć do miejsca igrzysk. Tradycję igrzysk kontynuowano do roku 393n.e., kiedy to cesarz Teodozjusz Wielki zniósł ten zwyczaj. Stwierdził on bowiem, że sięgają one czasów pogańskich i nie powinny być powtarzane w krajach chrześcijańskich.
W roku 1986 przywrócono Igrzyska Olimpijskie. Baron Pierre de Coubertin założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, był również autorem projektu flagi olimpijskiej. Uważał on, że rywalizacja sportowa kształtuje odpowiednie postawy, ducha rywalizacji, a także przyczynia się do wychowania w pokoju. Do dzisiaj przetrwały niektóre starożytne zwyczaje związane z Olimpiadą, m.in. ogień olimpijski, odpowiednia przysięga, ceremonia otwarcia i zamknięcia.
Początkowo uprawiano tylko dziewięć dyscyplin sportowych, obecnie ich liczba znacznie wzrosła. Międzynarodowy Komitet Olimpijski odnotował 28 dyscyplin, które odbywają się oddzielnie dla kobiet i dla mężczyzn. W każdej z nich wyróżnia się wiele konkurencji. Część dyscyplin jest przeznaczona na okres letni, a część na czas zimowy. Opracowano przepisy dotyczące wpisania nowych dyscyplin do programu olimpijskiego. Dla konkurencji kobiecych wymaga się uprawianie jej w 40 krajach na 3 kontynentach, dla mężczyzn wymagania obejmują 4 kontynenty i 75 państw. Wśród dyscyplin letnich można wyróżnić m.in. gimnastykę. Stanowi ona bardzo ciekawe widowisko dla oglądających, zawodnicy przedstawiają różne układy z wykorzystaniem określonego sprzętu dodatkowego. Do wykonania niektórych pozycji potrzebna jest wyjątkowa sprawność, niemalże akrobatyczna. W ramach tej dyscypliny istnieje gimnastyka sportowa, gimnastyka artystyczna oraz skoki na trampolinie.
czytaj więcejDo uprawiania takich dyscyplin niezbędne są odpowiednie warunki klimatyczne, dlatego też organizowane są w krajach spełniających te wymagania. Bardzo popularnym sportem jest narciarstwo. Zawodnik zostaje wyposażony w narty i kijki, które pozwalają mu na wykonywanie określonych ewolucji. W tej dyscyplinie wyróżnia się wiele odmian, np.: narciarstwo klasyczne. Skoki narciarskie należą do narciarstwa klasycznego. Odbywają się one na specjalnie wybudowanych obiektach, które musza spełniać wiele wymagań pod względem bezpieczeństwa. Buduje się skocznie o różnej wielkości, od małych do mamucich, umożliwiają one skoki na różna odległość. Biegi narciarskie są sportem wymagającym dużego wysiłku od zawodnika, angażuje wszystkie główne mięśnie. Można tu wymienić technikę dowolną, klasyczną, a także szereg ich odmian.
czytaj więcejSport jest takim rodzajem działań człowieka, który ma na celu podnoszenie ogólnej sprawności organizmu, zachowania lepszego stanu zdrowia, a także osiągnięcie odpowiedniej sylwetki. Pojęcie to jest związane z rywalizacją, dążeniem do osiągnięcia jak najlepszych wyników w ramach wcześniej ustalonych reguł. Sport można uprawiać indywidualnie lub w grupach, wyczynowo lub zawodowo. Może on być uprawiany przez osoby nie mające dużego doświadczenia, w różnym wieku w zależności od możliwości fizycznych i zainteresowań. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, w których można się realizować . W zależności od pory roku można wyróżnić sporty zimowe, letnie. Wśród sportów zimowych popularne jest łyżwiarstwo, narciarstwo, sporty letnie mają szerszy zakres i można je uprawiać praktycznie bez ograniczeń. W kraju i za granicą działają różne organizacje sportowe.
czytaj więcej